koda TechWeb   Copyright © 1999-2000, Petr Va & Panda internet studio
Jakkoliv vatek i petisk obsahu serveru koda TechWeb me bt pouit jinde pouze s psemnm svolenm provozovatel serveru, je jsou uvedeni ve.

Ztmavení světel (sprej a trochu zručnosti stačí k vytvoření efektu kouřových světel)
Rubrika: Světla
Publikovn: 22. jna 1999

Jistě jste si již všimli na některých autech sportovně zabarvené zadní světla třeba do černa (tkzv. Quattro efekt), nebo do červena. Jedna z možností jak tohoto efektu dosáhnout, je koupit si ztmavovací spray. Tyto spraye jsem viděl zatím ve dvou provedeních a to v barvě červené a černé. Tento spray je průhledný a nijak příliš nevlivňuje barvu při rozsvícení, je přímo určen pro zadní svítilny automobilů. Výrobce nedoporučuje aplikovat lak na hlavní přední světlomety a odrazky zadních světel, tímto doporučuju se řídit, jinak hrozí tvrdý postih policisty. Jinak ono vlastně ztmavování zadních světel je tak trochu na hraně zákona, ten totiž neříká nic o barvě zhasnutého světla, ale jasně definuje, že:"Všechna vnější světelná zařízení musí vyzařovat světlo té barvy, která je pro jednotlivé druhy světel v příslušných ustanoveních uvedena". Obsah spraye (300ml) vydrží s přehledem na dva vozy (i při použití na boční a přední směrová světla). Cena tohoto spreje se pohybuje od 150 do 250Kč.Je k sehnání porůznu v autopotřebách a i v prodejnách s laky. Při technické jsem s těmito ztmavenými světly neměl problémy akorát vyžadovali neztmavené zadní odrazky.
 

V nejvyšším řádku jsou má světla (silná vrstva barvy). Dále jsou zde ukázky různého ztmavení, slabší vrstva a kombinace červeného a černého spreje. Možnostem se meze nekladou, jen je nutné nechat neztmavenou odrazku.

Pracovní postup: (pro Škodu 120 typ M)
- demontáž světel (zadních)
- vyndání odrazek ze zadních světel (jsou na jednom šroubu)
- vyndání krytu předních a bočních blinkrů, v případě, že je hodláte také zabarvit
- umytí vodou, očištění
- odmaštění lihem, nebo něčím podobným
- nastříkaní sprejem
- sprej zasychá cca 24 hod (na dotyk 4hod)
- namontování světel a krytů na vozidlo

Pár rad a poznatků:
-na spreji je návod v češtině;
-radši stříkejte slabší vrstvu, po zaschnutí mírně ztmavne;
-policisté to neradi vidí;
-spreje značky MOTIP jsou nejjednodušeji k sehnání, ale existují i jiné firmy které je vyrábí i v jiných barvách př.zelená a modrá barva a vyrábí je ještě např. Foliatec;
-samozřejmně, že takto lze nastříkat jakákoliv plastová světla jakéhokoliv automobilu, nejen straší Škodovky.

Autor lnku: Chipmen (Petr Váňa)
E-mail: chipmen@skoda.panda.cz